Beyşehir’de Balık Av sezonu dualarla başladı

Beyşehir’de Balık Av sezonu dualarla başladı

Türkiye’nin önemli tatlı su balığı üretim merkezlerinden Beyşehir Gölü’nde üreme mevsimindeki balıkların neslini koruyabilmek için 15 Mart’tan itibaren başlatılan ve üç ay boyunca süren su ürünleri avlanma yasağı son buldu.
Av yasağının son bulması sebebiyle Beyşehir kent merkezinde Öğretmenevi önündeki sahil ile Köprübaşı mevkisindeki balıkçı limanında buluşan balıkçılar dualar ederek, kazasız belasız bir sezon temennisiyle göle kurban keserek yeni av sezonunun açılışını yaptı.
Yeni av sezonunun açılışına Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir, Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, Beyşehir Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz, Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Yücel Doğan, Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kaya, Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerin ilçe başkanları, balıkçılar katıldı.
Beyşehir Müftüsü Veysel Kükrek’in yaptırdığı duanın ardından göl kıyısında kurbanlar kesilirken, yeni sezonun kazasız belasız geçmesi için hep birlikte eller semaya kaldırılarak dua edildi.
Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt, gazetecilere, yeni av sezonunun açılışına katılan ilçe protokolüne ve herkese teşekkür ederek, bereketli bir sezon dileğinde bulundu. Kurt, “Göle kurban kesmemizin amacı, geçmişte bu gölde çok aşırı kayıplar ve zayiatlar verdik. Kazaya belanın önlenmesi açısından, karşılaması açısından kurbanımızı kestik ve gölümüzün daha verimli, bereketli olması için böyle bir etkinlik düzenledik. Biz her yıl av sezonu öncesi bunu yaparız.Tabi, Beyşehir Gölü’nde 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında sürdürülebilir bir balıkçılık için bir yasak dönem vardı. Bu yasak dönemde 467 tane ruhsatlı teknemizin tamamının da bu yasaklara uyduğunu iddia ediyorum. Üyelerimizin hiçbirisi de cezayla karşı karşıya kalmadı. Ve yakalanma durumu da söz konusu olmadı. Ama, her zaman bahsettiğimiz gibi balıkçı olmayan, dışarıdan gelenlerin kıyıda kenarda kaçak ve hoyratça balık yakalamalarına bizler de karşıyız. Tespit edildiğinde jandarmamız ve ilçe tarım ve orman müdürlüğümüz de onlara gerekli cezai müeyyideleri uyguluyorlar. Onlara da görevlerini eksiksiz yapmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Beyşehir Gölü’ne yarın balıkçılarımız nasip olursa ‘vira bismillah’ diyerek balık avına çıkmaya başlayacak. Onlardan beklentimiz, kesinlikle ufak, boy limitlerine uymayan balıkları tutmamaları. Kooperatifimizin belirlediği kurallara mutlak suretle uymalarıdır” diye konuştu.
Beyşehirli balıkçı Hasan Katmerci de, yeni av sezonu öncesinde tüm balıkçıların farklı bir beklenti içerisinde olduğunu dile getirerek, “İnşallah bol bereketli bir av dönemi olur. Bu sene yağmurumuz, yağışımız da bol yağdı. Gölümüzde balığımız da bereketli olur inşallah. Bu sene gölümüz bolca korundu, emeği geçen herkesten Allah razı olsun. 1996 yılından bu yana gelenek olarak göle av sezonu başlangıcında kurban kesiyoruz, inşallah kazasız belasız bir dönem geçirmeyi diliyoruz.”dedi.