Kara; ‘MKE, Beyşehir’e silah fabrikası kurmalıdır’

Kara; ‘MKE, Beyşehir’e silah fabrikası kurmalıdır’

KİT Komisyonu üyesi MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Makine Kimya Enstitüsü ile gerçekleştirilen KİT Üst Komisyon toplantısında Beyşehir’in silah sanayi konusunda altyapısının çok yüksek olduğunu ve Beyşehir’e MKE tarafından bir silah fabrikası kurulması gerektiğini ifade etti.
“Yine, AR-GE çalışmaları, AR-GE merkezinin kurulmasını ben de destekliyorum çünkü siz bizim için çok değerli bir Kurumsunuz. Özellikle savunma sanayisi ve silah sanayisinin bir ülke açısından ne denli güçlü olması o ülkenin de güçlü olduğunu, dışa bağımsız olduğunu gösterir. Bu noktada ben şunu da söylemek istiyorum: Kendi seçim bölgem Konya. Beyşehir av tüfeklerinin ihracatı bakımından dünyanın en önde gelen ilçesidir. Özellikle Huğlu’da kurulmuş olan av tüfekleri kooperatifinin başarısı ortadadır. Şunu söylüyorum: Fabrikalarınız hep Çankırı, Kırıkkale, Ankara o civarda toplanmış, Konya Beyşehir buna hazırdır. Konya’da yetiştirilecek personele de gerek yok, on yaşındaki bir erkek çocuğuna, bir kız çocuğuna ya da bir hanımefendiye siz su borusunu verin ondan tüfek yaparlar. O kadar net yetişmiştir, gerçekten öyledir. Başkanım, bu konuda hiç şey yapmayacağım. Liderimiz Devlet Bahçeli de aynısını söylemiştir. Savunma sanayisinde Konya öncülük yapabilecek konumdadır. Konya’ya MKE’nın ben bir fabrika açmasını talep ediyorum.” dedi.
KADIN ve ÇOCUKLAR BİLE SİLAH ÜRETEBİLİR
Kara komisyon toplantısında şöyle konuştu; “Başkanım, bu konuda ben pek mütevazı olmayacağım çünkü gerçekten öyledir. Şöyle söyleyelim, 100’ün üzerinde ülkeye ihracatı başarmış… Özellikle sadece geçen ay 11 milyon dolarlık bir ihracatı Amerika’ya gerçekleştirdi bizim kooperatifimiz. Bizim orada genç girişimcilerimiz var yani 80’den fazla özel girişimci var bu kooperatifin haricinde. AR-15 tipi yivli silahlar, bomba atarlar, piyade silahı namlusu değişebilen…
Susturucuda özellikle 22 desibele kadar düştüler
Susturucuda özellikle 22 desibele kadar düştüler -ki dünyada herhâlde kullanılan 40 ila 50 desibel arasındaymış bizim gençlerimizin çok büyük başarıları var ve ellerinde projeleri var. Özellikle Kurumunuzun bu gençlere ön ayak olması, bunların projelerinin değerlendirilmesi çok önemli diye düşünüyorum. Hani biz bu konuda bize gelen talepleri sizlere yönlendireceğiz, inşallah güzel sonuçlar alınır ki bu bahsedilen şeyler gerçekten değerli. Ben de Beyşehir ziyaretlerimde özellikle hafif piyade silahlarıyla da atış yapma ve tüfeklerle de atış yapma şansını buldum, Beyşehir’in de bu konuda değerlendirilmesi, hakkının yenilmemesi gerektiğini düşünüyorum. En azından şu olur: Özel sektörümüzle beraber iş birliği çerçevesinde fason olarak da imalatı yine Beyşehir’in yapabileceğini düşünüyorum, Huğlu’nun, Üzümlü’nün yapabileceğini düşünüyorum”