Akçabelen (Çetmi) şeker fasülyesi, Beyşehir’in coğrafi işaret tescil belgesi alan ilk ürünü

Akçabelen (Çetmi) şeker fasülyesi, Beyşehir’in coğrafi işaret tescil belgesi alan ilk ürünü

 Beyşehir’de,  yetiştirilen yöresel ürün Akçabelen (Çetmi) şeker fasulyesinin coğrafi işaret tescil belgesine kavuşmasının mutluluğu yaşanıyor.
Türk Patent ve Marka Kurumu’nda (TÜRKPATENT)  düzenlenen törende, Akçabelen Beldesi Tarımsal Kooperatifi Başkanı Metin Ünüvar’a Akçabelen (Çetmi) Şeker Fasülyesi coğrafi işaret tescil belgesi Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe tarafından “hayırlı olması” temennisiyle verildi.
Kooperatif Başkanı Ünüvar, yaptığı açıklamada, yaklaşık üç yıl önce Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TÜRKPATENT) Beyşehir’in yöresel ürünlerinden Akçabelen (Çetmi) Şeker Fasülyesinin coğrafi işaret tescilinin yapılması için başvuruda bulunduklarını anımsattı.
Ürünlerinin 1 Ağustos 2019 tarih ve 56 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde yayınlanarak tescil edildiğini hatırlatan Başkan Ünüvar, “Bugün de coğrafi işaret tescil belgemize ilçe olarak kavuştuk. Bu tescil, ilçemizde coğrafi işaret alan ilk ve tek ürün olması sebebiyle bölgemize ayrıca büyük bir gurur yaşatıyor. Şeker fasülyemiz yıllardır kendi yerel ismiyle anılmış ve bu güne kadar da üretimi sürdürülegelmiştir.  Akçabelen mahallemizde özel iklim, toprak, su, tohum gibi unsurların yanında geleneksel tarım yöntemi ile üretim yapılmaktadır. Yerleşim merkezimizden bir asırdan fazladır atadan kalma tohumlarla geleneksel olarak üretimi yapılan fasulyemiz coğrafi işaret belgesiyle marka değerini artırarak kalitesini de  kanıtlamış oldu. Daha önce de fasulyemizin değeri Birleşmiş Milletler GEF fonunun dikkatini çekmiş ve iki proje ile desteklenerek Birleşmiş Milletler literatürüne de girmişti. Coğrafi işaretli bir ürün olarak fasülyemiz, bundan sonra yeni marka değeri ile üreticilerimize daha fazla katma değer sağlayarak bölge ekonomisinin kalkınmasına inşallah önemli  katkılar sağlayacaktır. Bu anlamda, şeker fasulyemizin coğrafi işaret tescil belgesi alması ve öncesindeki hayata geçirilen projeler ve tüm desteklerinden dolayı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz başta olmak üzere Beyşehir Belediye Başkanlığımıza ve mahalle muhtarlığımıza şükranlarımı sunuyorum. Üreticimize ve ilçemize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.
Belge törenine, Akçabelen Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İsmail Ünüvar, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Şakir Ünüvar, İlçe Milli Eğitim  Müdürlüğü Proje Sorumlusu Metin Yılmaz ve Akçabelen Mahallesi Muhtarı İsmail Duman katıldı.