SENATO KARABURUN’DA TOPLANDI

SENATO KARABURUN’DA TOPLANDI

Selçuk Üniversitesi (SÜ) senato toplantısı Beyşehir ilçesinde gerçekleştirildi.
Beyşehir’in Karaburun plajında gerçekleştirilen toplantıda, Selçuk Üniversitesinin eğitim öğretim faaliyetlerine ilişkin kararlar alındı.
Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof.Dr.Metin Aksoy, üniversiteye bağlı ilçelerdeki yükseköğrenim kurumlarına destek vermek ve aynı zamanda ilçelerin tarihi ve kültürel güzelliklerinin tanıtımları için de senato programlarını Beyşehir’de gerçekleştirdiklerini belirtti. 
Rektör Aksoy,  “Yönetim olarak çeşitli ilçelerimizde senato programlarımızı yapmaya gayret ediyoruz. İlçedeki okullarımıza destek vermek ve aynı zamanda akademisyenlerimizin ilçedeki kültürel etkinliği ve oradaki tarihi alanları görmesinde önemsiyoruz. Bu kapsamda yapmış olduğumuz senato programlarını bir tanesinde bu sene Beyşehir’de gerçekleştirdik. Bir açılış adına önemli bir etkinlik oldu ve önemli bir organizasyon oldu, çünkü Karaburun Plajının bu sezonun ilk açılışı ve bu kapsamda da senatomuzun ilk gününde biz plajımızın tanıtımı çerçevesinde burada bulunduk. Aynı zamanda da üniversite yönetimi olarak da şehrimize, ilçemize destek vermiş olalım düşüncesiyle buraya geldik. Tabii Karaburun Plajı Konya için ülkemiz için çok kıymetli son dönemlerde de çok fazla kamp yapmaya gelen ve daha fazla ulusal ve uluslararası turist çeken bir bölge haline gelmiş durumda biz de bugün burada arkadaşlarımızla birlikte plajı gezme ve görme imkânımız oldu. Çok nezih bir ortam oluşturulmuş bütün turistleri buraya davet ediyoruz öncelikle, şehrimizin göz bebeği biz bu tür doğa güzelliklerimizi koruyarak ve tarihi alanlarımıza değer vererek ancak gelecek nesillere güzel bir gelecek bırakabiliriz. Bu kapsamda Belediye Başkanımız Adil Bayındır’a bizi misafir ettikleri için çok teşekkür ediyorum. Üniversitemiz olarak Beyşehir’de bize gösterilen ilgi alaka her zaman üst düzey olmuştur. Üniversitemizin de en fazla birimlerinin olduğu bir şehirdir. Bizim görmüş olduğumuz ilgi alakayı eminim ki bütün burayı ziyaret edecekler misafirler de görmekte ve göreceklerdir. Güzel bir alan olmuş, ferah bir ortam herkesi de davet ediyoruz.”dedi.
Beyşehir Belediyesi Başkan VekiliEyyüpÖzpınar ise Rektör Aksoy ve akademik kadroya Beyşehir’e gelerek bölge tanıtımına katkıda bulundukları için teşekkür etti.
Özpınar, “Beyşehir Gölü ve Beyşehir, Türkiye’mizin de dünyanın da zenginlikleri arasındadır. Eşi benzeri olmayan Beyşehir Gölü’nün korunması, kot seviyesinin sabit bırakılması ve gölün etrafındaki yerleşim birimlerinin atıklarının arıtılmasına destek olacak bir proje geliştirilmesini talep ediyoruz. Beyşehir Gölüne sahip çıkalım çünkü bu göl hepimizin değeridir.”ifadelerine yer verdi.Özpınar, Rektör Aksoy’a tarihi Eşrefoğlu Camisinin mihrabının olduğu cam minyatürünü hediye etti.
Toplantının ardından Rektör Aksoy ve beraberindeki akademisyenler Karaburun plajını gezdi, göl sahilinde incelemelerde bulundu. Daha sonra gölde düzenlenen tekne turuna katılan katılımcılar, ardından  tarihi Eşrefoğlu Camisi’ni ziyaret etti.