Hüyük’ün lezzeti tescil yolunda

Hüyük’ün lezzeti tescil yolunda

TÜRKPATENT, aralarında Hüyük çileğinin de yer aldığı 10 yöresel lezzet için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na coğrafi işaret tescil başvurusu yaptı.
AB Komisyonu’na tescil başvurusu yapılan ürünler arasında Hüyük çileğinin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bilinen ve sevilen Ayaş domatesi, Bingöl balı, Bursa şeftalisi, Ezine peyniri,Isparta gülyağı, Kilis zeytinyağı, Manisa mesir macunu, Rize çayı ve Urla sakız enginarı da yer alıyor.
Hüyük Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Tingiş, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından (TÜRKPATENT) aralarında Hüyük çileğinin de yer aldığı 10 coğrafi işaretli ürün için Avrupa Komisyonu’na tescil başvurusunda bulunulduğunu vurgulayarak, “Konya’nın ilk ve tek uluslararası coğrafi işaretli ürünü olacak olan Hüyük Çileği için 9 Aralık 2022 tarihinde Hüyük Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Hüyük Organik Çilek Üreticileri Birliği ile beraber  TÜRKPATENT üzerinden Avrupa Birliği Komisyonu’na başvuruda bulunulmuştur. Hüyük ilçemiz ve bölgemiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni eder, üreticilerimize bol kazançlar dilerim.”ifadelerine yer verdi.
Konya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada da, Hüyük çileği için yapılan başvurunun Hüyük ilçesi ve bölgesine hayırlı olması temennisinde bulunuldu.

Öte yandan, konuyla ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamada ise Türk Patent ve Marka Kurumunun (TÜRKPATENT) Avrupa Komisyonuna tescil başvurusunda bulunduğu ürünlere ilişkin bilgiler verildi.
Süreçlerin tamamlanmasıyla Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bilinen ve sevilen 10 lezzetinin daha uluslararası tescil alacağı vurgulanan açıklamada, “Bu ürünler Ayaş domatesi, Bingöl balı, Bursa şeftalisi, Ezine peyniri, Hüyük çileği, Isparta gülyağı, Kilis zeytinyağı, Manisa mesir macunu, Rize çayı ve Urla sakız enginarı. Türkiye’nin tüm bu lezzetleri, uluslararası düzeyde etkin koruma altına alınacak.” değerlendirmesinde bulunuldu.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Mustafa Varank, uluslararası coğrafi işaret seferberliği başlattıklarına işaret ederek, “AB nezdinde coğrafi işaret sayısını 100’e çıkaracağız.” ifadesini kullandı. Türkiye’de tescilli coğrafi işaret sayısının 1300’ü aştığını vurgulayan Varank, bu ürünlerin uluslararası düzeyde tesciline ve tanıtımına odaklanılması gerektiğini bildirdi.
Varank, AB’de Türkiye adına tescilli 8 ürün bulunduğunu, süreçleri devam eden Antakya künefesi ile birlikte bu sayının 9’a çıkacağını belirterek, “Ülkemizin potansiyelini göz önünde bulundurduğumuzda bu rakamları hızlı bir şekilde artırmamız gerekiyor. AB’ye yapılacak başvurularda Türkiye’nin 7 bölgesinden de coğrafi işaretlerin yer almasına dikkat ediyoruz. Bunun yanında ürünlerin ticari potansiyellerini de göz önünde bulunduruyoruz.” değerlendirmesini yaptı.
AB Tüzüğü gereği coğrafi işaret başvuruları, üretici grupları adına ulusal düzeyde tescili gerçekleştirilen kuruluşlar tarafından doğrudan yapılabildiği gibi TÜRKPATENT aracılığıyla da iletilebiliyor. TÜRKPATENT daha önce üretici grupları tarafından yapılan başvurulara teknik destek sağlarken bu kez üretici gruplarıyla yakın işbirliği ve koordinasyon içinde gerekli tüm hazırlıkları tamamladı.
TÜRKPATENT, 2022’nin son aylarında başvuru hazırlıklarını tamamladığı 10 coğrafi işaretli ürün için 5 Ocak’ta Avrupa Komisyonuna toplu coğrafi işaret başvurusu yaptı. Bu 10 başvuruyla AB’de işlemleri devam eden başvuru sayısı 42’ye yükseldi.
Daha önce AB’den Antep baklavası, Aydın inciri, Aydın kestanesi, Bayramiç beyazı, Giresun tombul fındığı, Malatya kayısısı, Milas zeytinyağı ve Taşköprü sarımsağı tescil aldı.
AB Komisyonuna yapılan coğrafi işaret başvuruları gerekli değerlendirmelerin ardından Komisyonun başvuruyu uygun bulması durumunda AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanıyor. 3 aylık itiraz süresinin ardından coğrafi işaretler, AB nezdinde tescilleniyor. Başvuruların nitelikli hazırlanması ve AB tarafından talep edilen düzeltmelerin hızlı şekilde tamamlanması, tescil sürecinin daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlıyor.