Okullara Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu sertifikası

Okullara Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu sertifikası

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 2015 yılında imzalanan işbirliği protokolü doğrultusunda, okullarda temizlik ve hijyen konusunun teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi amaçlanan “Beyaz Bayrak Sertifikası” teslim töreni Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi toplantı salonunda yapıldı.
Törene İlçe Kaymakamı Yusuf Özdemir, İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Kendir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu” sertifikası alacak okulların müdürleri ve idarecileri katıldı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, Beyaz Bayrak işbirliği protokolünün 2015 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında uygulandığını söyledi. Musa Konuk, “Proje kapsamında Beyaz Bayrak almak için başvuru yapan eğitim kurumları, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon tarafından belirli kriterlerle değerlendirilmekte ve kriterlere uygun olarak yeterli puan alan okullara Beyaz Bayrak verilmektedir. 2018- 2019 eğitim öğretim yılında ilimizde 39 okula Beyaz Bayrak verilmiş olup, toplam 72 okul ve kurumumuz “Beyaz Bayrak Sertifikası” almıştır. Ayrıca Beslenme Dostu Sertifikası 2018-2019 yılında 39 okulumuza verilmiş olup, toplam da 66 okulumuz bu belgeye sahip olmuştur” dedi.
İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Kendir de hedeflerinin öğrencilere daha güzel ortamlar sağlamak olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.
Beyşehir İlçe Kaymakamı Yusuf Özdemir “Çocuklar geleceğimizdir. Onlar bizim toplumun aynası gibidir. Her türlü kötü ortamdan onları uzaklaştırmak bizlerin asli görevidir. Beyaz Bayrak Sertifikası ve Beslenme Dostu Sertifikası alan okul müdürlerimizi kutluyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Daha sonra İlçe Kaymakamı Yusuf Özdemir, İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Kendir  ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk tarafından Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu almaya hak kazanan okul müdürlerine Beyaz Bayrak Sertifikası ve Beslenme Dostu Sertifikası, pirinç levha ve bayrakları teslim edildi. (Cafer Kaşık)