Konya Büyükşehir Belediyesi mükemmel bir organizasyona imza attı. Tebrikler sayın Uğur İbrahim ALTAY...

Konya Büyükşehir Belediyesi mükemmel bir organizasyona imza attı. Tebrikler sayın Uğur İbrahim ALTAY...

Konya Büyükşehir Belediyesi mükemmel bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Tebrikler Sayın Başkan Uğur İbrahim Altay.
Konya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış seremonisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve birçok ülkeden devlet adamının katılımıyla yapıldı. 
Konya’nın ev sahipliğinde 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katılımıyla 9-18 Ağustos tarihleri arasında 5.’si düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış seremonisi büyük bir coşkuya sahne oldu. 
Konya Büyükşehir Stadyumu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve birçok devlet adamının katılımıyla gerçekleşen açılış töreninde önce dünyaca ünlü müzisyen Maher Zain konser verdi. Daha sonra seremonide dansçılar ilk olarak 5. İslami Dayanışma Oyunları logosunun koreografisini sergiledi. Programda Anadolu’nun güzelliklerini anlatan dans koreografisi de sergilendi. Daha sonra İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi. Oyunlara katılan ülkelerin sporcuları geçit törenine katılarak stadyumu selamladı. Türkiye’de bayrağı tekvandocu Nafia Kuş ve Geleneksel Okçu Sena Keçici taşıdı. 
Açılış seremonisinde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “İnşallah sadece şehrimize ve ülkemize değil, tüm İslam alemine yaraşır bir organizasyona imza atacağız. Biliyoruz ki uluslararası spor organizasyonlarının sadece sportif etkinlik olmaktan öte anlamları var. Sporun birleştirici gücü böyle organizasyonlarda daha fazla ön plana çıkıyor. Ülkelerimiz arasında bağın ve kardeşliğin gelişmesine vesile oluyor. Zira yeryüzü bugün barış ve esenliğe, selamete, kardeşçe birbirinin hukukunu korumaya hasrettir. Hem oyunlar boyunca kullanılacak hem de oyunlardan sonra ülkemiz ve dünya sporcularına hizmet edecek muhteşem eserleri Konya’mıza ve ülkemize kazandırdık. Tüm dünyaya İslam ülkelerinin sportif organizasyonlar alanındaki yetkinliğini gösterebilmenin gururunu yaşamaktayız. İnşallah tüm bu gayretlerin sonucunda Konya 2021, unutulmayacak bir spor şöleni olacak. Bu oyunlarda mağlubiyet yok. Kaybeden yok. 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda çok şampiyon çıkacak ama tek kazanan sevgi olacak, kardeşlik olacak, dostluk olacak. Spor, her zaman olduğu gibi yine dayanışmayı büyütecek. Konya’dan bütün dünyaya çağrımız, insanlığın özlemini duyduğu huzur ve barışa daha çok sahip çıkmak olacak” dedi. 
Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal da, tek bir bayrak altında, daimi kardeşlik, büyük bir hedef etrafında buluştuklarını ifade etti. 
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm emeği geçenleri tebrik etti ve oyunların hayırlı uğurlu olmasını dileyerek oyunları resmen başlattı. Tören dron ve ışık gösterilerinin ardından sona erdi.