Çamlıca Dağları lavanta kokacak

Çamlıca Dağları lavanta kokacak

Hüyük ilçesi  yürütülen çalışmalarla yakın gelecekte lavanta kokmaya başlayacak.
Hüyük ilçesine bağlı Çamlıca Mahallesi’nde “KOP ile Çamlıca Dağları Lavanta ile Buluşuyor” projesi kapsamında çiftçilere 120 bin adet lavanta fidesi dağıtıldı.
Çamlıca Mahallesi’nde düzenlenen dağıtım töreninde konuşan Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem, Hüyük ilçesinin tarımsal kalkınmada yeni bir çığır açtığına vurgu yaparak, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleri ile Çamlıca Mahallemiz artık lavanta köy oluyor. Bakanlığımız tarafından sağlanan 120 bin fideyi  hep birlikte mahallemizde yaşayan hemşerilerimize dağıttık. Desteklerinden dolayı bakanlığımıza, il ve ilçe müdürlerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Hemşerilerimizin hasatları bol olsun inşallah.”şeklinde konuştu.
Hüyük Kaymakamı Cüneyt Demirkol da, Çamlıca Mahallesi’nin üretkenliği  ve çalışkanlığı ile tanındığını vurgulayarak, mahalleye bu tarımsal yatırımın hayırlar getirmesini dilediğini ifade etti. 
Hüyük İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Tingiş de, konuşmasında, proje kapsamında ilçede lavanta tarımını daha da üst noktalara taşımak istediklerini belirtti. Çamlıca Lavantası’nı yakın gelecekte tescil ettirmeyi de düşündüklerini anlatan Tingiş, “Çamlıca lavantası olarak markalaştırıp ilçemizi lavanta ile markalaştırmak için ilk günkü aşkla çalışmaktayız. Desteklerinden dolayı KOP İdaresine teşekkür ediyor, desteklerinin devam etmesini beklediğimizi  ifade etmek istiyorum.”diye konuştu.
Konuşmaların ardından dikim çalışmalarına ilişkin verilen bilgilerin ardından çiftçilere fideleri ilçe protokolü tarafından dağıtıldı. 
Programa, İlçe Kaymakamı Cüneyt Demirkol, Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Tingiş, AK Parti İlçe Başkanı Muammer Karaaslan, kurum amirleri, muhtarlar ve mahalle sakinleri katıldı.